Sałatka z kalafiora i ogórka à la Ewa

Przepis na sałatkę z kalafiora i ogórka
Moja ocena potrawy
Stopień trudności
Potrzebny czas
30 min.
Liczba porcji
10
Kaloryczność
Kuchnia
70 kcal
polska

Patrząc na listę składników niech Was nie zmyli ich prostota. Ten przepis jest hołdem dla minimalizmu, którą urzeka ta potrawa. Dla mnie to kwintesencja świeżości i smaku lata oraz popołudnia spędzonego na tarasie. Sałatka ta nie wymaga skomplikowanych technik ani specjalnej pracochłonności. Smakuje ona najlepiej świeża, maksymalnie po kilku godzinach od przygotowania. By zapobiec wypływaniu soku z ogórków stosuję małą sztuczkę z solą – taką, którą znały już nasze babcie. Ten klasyk z nutą nowoczesności będzie idealnym dodatkiem do dań z rusztu albo lekką przekąską w połączeniu z focaccią czy bułeczką w upalny dzień.

Składniki

  • 1 średni kalafior (ok. 700 g po oczyszczeniu z liści i głąba)
  • 300 g ogórka (1 szklarniowy lub 2 mniejsze gruntowe)
  • 250 g jogurtu greckiego
  • 25 g majonezu (1 łyżka stołowa)
  • 4 g soli do zasypania ogórka
  • 2 g soli do sosu
  • 1 płaska łyżeczka mielonego pieprzu (1 g)
  • 30 g świeżego kopru (1 mały pęczek)

Sposób przygotowania

  1. Przygotowanie kalafiora – Odcinam z kalafiora liście, po czym przystępuję do rozebrania kalafiora na różyczki. W tym celu cienkim nożem precyzyjnie oddzielam je od głąba. Nie wyrzucam białych części, tylko tnę ja na drobniejsze elementy. Wrzucam tak obranego kalafiora do garnka z wrzącą, dobrze posoloną wodą. Gotuję 5-7 minut, aż różyczki staną się półtwarde – ich chrupkość to klucz do idealnej tekstury sałatki. Gdy kalafior się gotuje, przygotowuje duży garnek z zimną, a najlepiej lodowatą wodą. Po ugotowaniu odcedzam kalafiora i przekładam go do przygotowanej lodowatej wody, by przerwać proces gotowania i zachować jego śnieżnobiały kolor. W zasadzie kalafiora można też przygotować w innej kolejności – najpierw ugotować go w całości albo z grubsza pokrojonego, a dopiero po ugotowaniu pokroić go na mniejsze fragmenty. W tym przypadku niektóre części, takie jak szczyty różyczek będą inaczej ugotowane niż łodygi kwiatostanu. 
  2. Koper – Świeży koper drobno siekam, odrzucając grubsze łodyżki. To on nadaje całości charakterystyczny aromat i wyrazistość. Odkładam 10% kopru na później – będzie służył do dekoracji.
  3. Ogórek – sztuka odciskania – Ogórki kroję wzdłuż na ćwiartki, a potem starannie usuwam pestki. Następnie tnąc ogórek na plasterki o grubości 3 mm, posypuję go solą i odstawiam na 30 minut, by puścił sok. Potem dokładnie odciskam go w dłoniach i przekładam do miski z kalafiorem.
  4. Aksamitny sos –  W osobnej miseczce mieszam jogurt grecki, majonez, sól, pieprz oraz większość siekanego kopru. Powstaje gładki, kremowy sos, który dodaję do miski z kalafiorem i ogórkiem. Całość dokładnie mieszam, pozwalając składnikom połączyć się w jedną, harmonijną całość.
  5. Finalne  szlify – Na wierzchu posypuję resztką koperku dla dekoracji. Sałatkę wkładam do lodówki na minimum godzinę, by smaki mogły się przegryźć. Przed podaniem zawsze próbuję i, jeśli trzeba, doprawiam jeszcze odrobiną soli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *